Tisková zpráva
Praha 14. 10. 2012


Inventura uvádí: Normální festival 2012

Letos už po sedmé na téma … Guide Us Into Arts – Cestou umění


Ve dnech 7.- 11. 11. 2012 pořádá občanské sdružení Inventura sedmý ročník Normálního festivalu, tentokrát společně s přehlídkou divadelních a tanečních projektů zapojených do mezinárodního programu GUIA.

Normální festival uvede projekty několika evropských divadelních a tanečních skupin lidí s fyzickým, mentálním či kombinovaným hendikepem v rámci programu GUIA (Guide Us Into Arts – Cestou umění) spolu s tradičními filmovými projekcemi a výstavou výtvarného umění.


Filmy Normálního festivalu 2012

Jako každý rok má festival filmovou část, která prezentuje filmové projekty lidí s mentálním hendikepem z ČR i zahraničí, o nich nebo vytvořených ve spolupráci s nimi.

Velkým hitem letošního festivalu bude film Punkový syndrom (The Punk Syndrome / Jukka Kärkkäinen, J-P Passi / 2012 / Finsko / 85 min.), který získal Cenu diváků na letošním filmovém festivalu v Tampere. Přemýšleli jste někdy, o čem by byly texty punkových písní, kdyby členy kapely byli lidi s mentálním hendikepem? Punkový syndrom je odpovědí! Dokument sleduje osudy čtyř profesionálních hudebníků a jejich cestu k popularitě. Jako správní punkeři prožívají silné emoce, milují, hádají se (třeba o přední místo v autobusu), nadávají, smějí se, popíjejí a tráví spoustu času v nahrávacím studiu a na turné.

Další skvělou podívanou přinese film Scarlet Road (Scarlet Road / Catherine Scott / 2011 / Austrálie / 70 min). Australanka Rachel Wotton má netradiční vášeň: bojuje za práva sexuálních pracovnic a pracovníků a za svobodnou sexualitu. Sama se specializuje na dlouhodobě přehlíženou klientelu – lidi s různými typy hendikepu.

Nenechte si ujít ani krátký poetický dokument Nálepky (Labels / Olga Arlauskas / 2011 / Rusko / 26 min.). Zprostředkovává rodinné zázemí i každodenní problémy umělců a umělkyň s nálepkou Downova syndromu, autismu či schizofrenie.

Premiéra inventurního filmu Motyky a Skype (Kateřina Bubeníčková, Lenka Vochocová / 2012 / ČR / 42 min.) přibližuje vpád zvídavých inventurních filmařů- agroturistů do české vesnice Gerník v rumunském Banátu, z níž mladí lidé prchají za domněle lepším životem, do Čech. Současně ale do života vesnici pronikají nová média - babičky udržují kontakt s dětmi v Čechách prostřednictvím Skypu. Gerník žije problémy s projektem energetické firmy, která chce v okolí stavět kontroverzní větrné elektrárny, ale taky sběrem „kulovatek“ na místní proslulou pálenku.

Chudí duchem?
(The Stage Awaits / Boris Kolner / 2011 /Rusko / 39 min.)
Dokument je příběhem moskevského divadla „Prostodušnyje“, jeho režiséra, herců a hereček s Downovým syndromem i jejich rodin. Díky svým pevným osobním i profesním vazbám a skrze uznání publika postupně získávají sebevědomí v prostředí, které lidem s mentálním hendikepem nenabízí mnoho příležitostí k seberealizaci.


Divadelní sekce festivalu představí…

UPSET Theatre – Work in Progress, Chorvatsko
45min
Divadelní skupina byla založená v roce 2008 s ideou bojovat svými projekty proti potřebě společnosti stigmatizovat za každou cenu všechny, kdo jsou jiní Ve svých představeních kombinují aktéry s hendikepem i bez něj a navozují atmosféru pochopení, spolupráce a solidarity. Vzbuzují ale taky řadu otázek: Jaká je naše role v procesu stigmatizace? Stigmatizujeme druhé? A proč? Je fér soudit druhé, aniž bychom je pořádně poznali?

Divadlo TheArtik – Lepší společnost, Německo
Velmi rozzlobená a sarkastická hra o finanční a hospodářské kriz a jejích důsledcích pro různé společenské skupiny. Hru doprovází živá hudba. Ve dvouhodinovém představení se na pódiu objeví kolem 40 lidí – herci a herečky, hudebníci a sbor.
Studio Alta, sobota 10.11.2012, 15: 00

Divadlo Inventura – Požíračka mrtvol a jiné příšernosti, ČR
Děsuplná taškařice na motivy díla Ulfa Palmenfelta. Další představení divadla Inventura, tentokrát v paralyzujícím hávu hororu. Nezapomenutelná atmosféra záhrobí. Hrůza zaručena! Vstup na vlastní nebezpečí! První pomoc při vypadnutí očí z důlků zajištěna!
Hrají: Dagmar Filípková, Jaroslava Krpálková, Josef Fojt, Patrik Horvát, Martin Vošmik, Štěpán Smolík, Ilona Labuťová
Scénář a režie: Štěpán Smolík
50 minut
Divadlo Alfred ve dvoře, čtvrtek 8.11.2012, 19:30 hod.

Teatr 21 – Portrét, Polsko
Divadelní představení inspirovné knihou Michéle Lemieux "Bouřlivé noci". Skryté myšlenky, lži, sny, slova a věty převzaté z hlavy herců během zkoušky - v kombinaci s textem Lemieux – vytvořily obsah hry.
Režie:Justyna Sobczyk
Hrají: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Anna Łuczak, Alexander Orliński, Michał Pęszyński, Alexandra Skotarek, Marta Stańczyk, Piotr Swend
Studio Alta, pátek 9.11.2012, 15: 00

Taneční projekt ZET6 - Moventum, GC De Zeyp Brusel, Belgie
Název představení vychází z vize tanečního projektu ZET6 usilovat pohyb, přechod změnu. Tanečníci se učí poznávat sami sebe a své poznání sdílejí s publikem.
Tématem choreografie je volný výklad příběhu Král Babar od Jeana de Brunhoff.
Choreografie: Jeroen Baeyens
Studio Alta, čtvrtek 8.11.2012, 11: 30 hod., 55 minut

Workshop Joyofsound, Londýn, Velká Británie
Joyofsound (JOS) je hudební organizací vedenou dobrovolníky, která má lokální, národní i mezinárodní působnost, funguje v jakémkoli prostředí a zapojuje do své tvorby kohokoli, kdo o to stojí. Všichni účastníci performancí nesou stejnou odpovědnost za výsledek a očekává se od nich respekt vůči situaci, v níž jde o to vyvolat v lidech přirozenou estetiku a užít si vzájemné obohacení a radost. Přijďte a zapojte se! Jediným požadavkem je, abyste dýchali, a jediným důsledkem bude probuzení věčného pramene vaší kreativity.
60 minut
Bubenská 1 (vstupní hala a ochozy), čtvrtek 8.11.2012, 17:00 hod.


Výstavy výtvarného umění


Výstavy BARVOLAM a 3X Z ADF v Českém centru
České centrum, Rytířská 31, Praha 1, 8. – 30. 11.

Co je to umění? A co je inteligence? Kreativita? Jsou kreativní člověk a inteligentní člověk synonyma? Je správné dát někomu nálepku „mentálně postižený“, když se přitom díváme jenom na to, co nezvládá, a ignorujeme to, co dokáže? Díla umělců a umělkyň s mentálním hendikepem nás přímo nutí lámat si hlavu nad těmito otázkami.

Výstava Barvolam, která prezentuje tvorbu několika umělců s mentálním hendikepem, bude k vidění během listopadu v Českém centru. České centrum tuto výstavu pořádá ve spolupráci s občanským sdružením Inventura. Výstava je součástí Normálního festivalu, každoroční přehlídky filmové, divadelní a výtvarné tvorby lidí s mentálním hendikepem, kterou Inventura letos pořádá už po sedmé.

Vedle toho prezentují České centrum a Inventura pod názvem 3x z ADF dílo tří umělců ze Severního Irska, které spojuje to, že je podporuje organizace Art and Disability Forum (Fórum pro umění a hendikep). ADF je jedna z organizací, které s Inventurou spolupracují v rámci mezinárodního projektu „Cestou umění /Guide us into Arts“. Projekt je zaměřený na sdílení informací, metod a přístupů v oblasti expresivní práce (divadelní, taneční a hudební) lidí s postižením a divadelních, tanečních a hudebních profesionálů. Spolupracuje v něm 9 organizací z různých evropských zemí.

Barvolam
Všechny obrazy vznikly v dílně občanského sdružení Inventura, které vidí v umění a médiích nástroj pro inkluzi lidí s mentálním hendikepem. Vedle filmové dílny, která se proslavila mj. dokumentem „Pozemšťané, koho budete volit“, a divadla, které momentálně hraje své druhé představení, funguje v Inventuře už tři roky výtvarná dílna, v níž v současné době tvoří čtyři umělkyně. Vedle kresby a malby se podílely na grafických návrzích plakátů či brožur.

Výstava prezentuje tvorbu těchto současných i dřívějších účastnic a účastníků dílny:
Jiřina Hlavatá, Šárka Hojaková, Pavla Koberová, Aleš Koudela, Lenka Křivanová, Marie Kůsová, Zdenka Líbalová, Lucie Mudrončeková, Vladimíra Müllerová a Lidmila Sommerová

3x z ADF
Multimediální umělec Paul Moore vystavuje fotografie z festivalu Bounce, prvního festivalu v Irsku na téma umění a hendikep. Jeho fotografie předávají publiku energii účinkujících na festivalu.
Roisin O’Hagan prezentuje svá malá intimní textilní díla, „obrazy z vláken“, která bývají inspirována rodinnými fotografiemi a příběhy jejích předků z venkova.
Dave Lupton neboli Crippen je karikaturista. Jeho kreslené vtipy bezlítostně komentují předsudky a nepochopení, se kterými se lidé se zdravotním postižením setkávají.

Akce probíhají v prostorách:

Studia Alta, Hala 30 (U Výstaviště 21, Praha 7)
Kina Aero (Biskupcova 31, Praha 3)
Českého Centra (Rytířská 31, Praha 1)
Divadla Alfréd ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7)
Prager Kabarettu Divus (Bubenská 1, Praha 7)

Festival se koná za podpory Ministerstva kultury, Polského institutu v Praze, Českého centra Praha a Národní agentury pro evropské vzdělávací programy - Program Grundtvig.


Kompletní program najdete na stránkách www.normalfest.cz.

Kontakt:
Lenka Vochocová, ředitelka Normálního festivalu
+420 774 922 137
lenka@inventura.org

Ilona Labuťová, garantka programu v rámci projektu GUIA, ředitelka Divadla Inventura
+420 721 967 619
ilona@inventura.org
www.inventura.org, www.normalfest.cz


zpět   |   nahoru   |   domů

Newsletter

Chci dostávat novinky
z www.normalfest.cz

Vaše e-mailová adresa:Sponzoři:
  Mediální partneři:Partneři: 
 

Pořádá:


 

 
 
admin  |   Všechna práva vyhrazena / © 2010 INVENTURA o.s. / realizace nextWEB