VÝTVARNÝ PROGRAM:

České centrum, Rytířská 31, Praha 1

8. – 30. 11., vernisáž výstavy 7. 11. v 18:00


Výstavy BARVOLAM a 3X Z ADF v Českém centru

Co je to umění? A co je inteligence? Kreativita? Jsou kreativní člověk a inteligentní člověk synonyma? Je správné dát někomu nálepku „mentálně postižený“, když se přitom díváme jenom na to, co nezvládá, a ignorujeme to, co dokáže? Díla umělců a umělkyň s mentálním hendikepem nás přímo nutí lámat si hlavu nad těmito otázkami.

Výstava Barvolam, která prezentuje tvorbu několika umělců s mentálním hendikepem, bude k vidění během listopadu v Českém centru. České centrum tuto výstavu pořádá ve spolupráci s občanským sdružením Inventura. Výstava je součástí Normálního festivalu, každoroční přehlídky filmové, divadelní a výtvarné tvorby lidí s mentálním hendikepem, kterou Inventura letos pořádá už po sedmé.

Vedle toho prezentují České centrum a Inventura pod názvem 3x z ADF dílo tří umělců ze Severního Irska, které spojuje to, že je podporuje organizace Art and Disability Forum (Fórum pro umění a hendikep). ADF je jedna z organizací, které s Inventurou spolupracují v rámci mezinárodního projektu „Cestou umění /Guide us into Arts“. Projekt je zaměřený na sdílení informací, metod a přístupů v oblasti expresivní práce (divadelní, taneční a hudební) lidí s postižením a divadelních, tanečních a hudebních profesionálů. Spolupracuje v něm 9 organizací z různých evropských zemí.


Barvolam

Všechny obrazy vznikly v dílně občanského sdružení Inventura, které vidí v umění a médiích nástroj pro inkluzi lidí s mentálním hendikepem. Vedle filmové dílny, která se proslavila mj. dokumentem „Pozemšťané, koho budete volit“, a divadla, které momentálně hraje své druhé představení, funguje v Inventuře už tři roky výtvarná dílna, v níž v současné době tvoří čtyři umělkyně. Vedle kresby a malby se podílely na grafických návrzích plakátů či brožur.

Výstava prezentuje tvorbu těchto současných i dřívějších účastnic a účastníků dílny:
Jiřina Hlavatá, Šárka Hojaková, Pavla Koberová, Aleš Koudela, Lenka Křivanová, Marie Kůsová, Zdenka Líbalová, Lucie Mudrončeková, Vladimíra Müllerová a Lidmila Sommerová


3x z ADF

Multimediální umělec Paul Moore vystavuje fotografie z festivalu Bounce, prvního festivalu v Irsku na téma umění a hendikep. Jeho fotografie předávají publiku energii účinkujících na festivalu.
Roisin O’Hagan prezentuje svá malá intimní textilní díla, „obrazy z vláken“, která bývají inspirována rodinnými fotografiemi a příběhy jejích předků z venkova.
Dave Lupton neboli Crippen je karikaturista. Jeho kreslené vtipy bezlítostně komentují předsudky a nepochopení, se kterými se lidé se zdravotním postižením setkávají.zpět   |   nahoru   |   domů

Newsletter

Chci dostávat novinky
z www.normalfest.cz

Vaše e-mailová adresa:Sponzoři:
  Mediální partneři:Partneři: 
 

Pořádá:


 

 
 
admin  |   Všechna práva vyhrazena / © 2010 INVENTURA o.s. / realizace nextWEB